Menşe ve Dolaşım Belgeleri e-vize

 • Menşe ve Dolaşım Belgeleri e-vize

  ÖNEMLİ!!!
  Bildiğiniz üzere bu ayın 28’inden itibaren menşe ve dolaşım belgeleri için e-vize dönemi başlayacak ve manuel onay ortadan kalkacak. Bu uygulama her ne kadar gelecek vadediyor olsada şu an için ihracat işlemlerini yavaşlatacak.

  Gümrük Müşavirliği firmaları eskiden bu belgeleri YGM yada Ticaret/Sanayi odalarına vize ettirirdi. Sürekli ve çok sık yapılan işlemler olduğundan çok hızlı bir şekilde onayları yapılırdı. Acil durumlarda bu ofislere hemen hususi araç il eevrak gönderilir ve onaylanması sağlanırdı. Ayrıca evrak vize ettirilmeden gümrük beyannamesi tescil alınabiliyordu.
  Şimdi ki sistemde evraklar e-vize için sisteme yüklenecek ve sistemin ucunda kim olduğunu bilmediğimiz kişilerce onaylanacak. İlk denemelerimiz de evrak onayları ortalama 2-3 saat arasında çıktı. Ayrıca sistemden düşen 23 haneli TPS kodu olmadan beyanname de tescil alınamayacak. 
  Bu durumda firmalar acil olan ihracatlarında daha hassas ve erken davranmalı. Özellikle gemi yüklerinde Cut-off sürelerini fazla zorlamamalılar.
  Sisteme geçiş zorunluluğunun bu sene sonuna kadar uzatılacağı hakkında söylentiler var. Konunun takipçisi olacağız ve gelişmelerden sizi haberdar edeceğiz.