Menşe İspat ve Dolaşım Belgelerinin Elektronik Ortamda Düzenlenmesi

 • Menşe İspat ve Dolaşım Belgelerinin Elektronik Ortamda Düzenlenmesi

  24.10.2018/38850468 tarih sayılı yazı kapsamında Menşe Şahadetnameleri ile Form A Menşe Belgelerinin MEDOS sistemi üzerinden düzenlenmesi ve onaylanması uygulamasına 30 Ekim 2018 tarihinde geçilecek olup söz konusu belgeler ikinci bir bildirime kadar her iki usulde de (hem manuel hem de elektronik olarak) düzenlenebilecektir. 
  Bildiğiniz üzere Menşe ve Dolaşım Belgelerinin Otomasyonu Sistemi’nin (MEDOS) kurulduğundan bahisle ihracat beyannamesi kapsamı düzenlenen A.TR dolaşım belgelerinin 28 Mayıs 2018 tarihinden sonra sadece elektronik ortamda düzenlenebileceği ve gümrük vizesine gerek olmadığı hükmolunmuştu. Bu kapsamda düzenlenen ATR’ler Gümrük Birliği ülkelerinde kabul görmeyip geri döndüğünden dolayı 2018 temmuz ve haziran aylarının ATR ve Euro1’leri tekrar düzenlenip gümrükten vize edilmek zorunda kalmıştı. Bu mağduriyet akabinde dış ticareti kolaylaştırılması için yapılan düzenleme hem eski hem de yeni usulün birlikte kullanılması zorunluluğu doğduğu için tam tersi yavaşlatıcı bir hal almıştı.
  Zannediyoruz bu olaydan kaynaklı ki ilgili yazıda online vize olacak belgelerde kare kod ya da doğrulama kodu olmayacağı ve ayrıca gümrükte vize edilmeleri gerektiği söylenmekte.

  Bizim eleştirimiz;

  Ticaret Bakanlığı 18.09.2018/37267045 tarih sayılı yazısında gümrük müdürlüklerimize Avusturya ve Belçika’dan gelen menşelerin ıslak imzasız kabul edilmesi gerektiğini söyler iken bundan bir buçuk ay sonra bize 24.10.2018/38850468 tarih sayılı yazısında neden kendi menşe belgelerimizi hem online hem de gümrükten ıslak imza atılarak vize etmemiz gerektiğini söylüyor.

  Hem online vize hem de ıslak imzalı vize yapılmasından hiç bir şekilde imtina etmediğimizi bildirmek isteriz. Yalnızca eğer diğer ülkelerin menşe belgeleri bizde ıslak imzasız kabul ediliyorsa bizim düzenlediklerimizin de diğer ülkelerde kabul edilmesi gerektiğini savunmaktayız.
  Saygılarımızla

  24.10.2018/38850468 Tarih Sayılı Yazı