2018 İlk Yarı Değerlendirmesi

 • 2018 İlk Yarı Değerlendirmesi

  2018 yılının ilk yarısını tamamlamamız hasebi ile genel bir değerlendirme yapmak istedik;
  Öncelikle 4. ayın başında bazı ara ürünlerin ÖTV’sinde akabinde 6. ayın sonunda ise yine bir çok ara ürünün gümrük vergisinde sıfırlamalara gidildi. Bu uygulamalar ile ekonomi ve üretim canlandırılmaya çalışıldı.
  5. ayın başında ise otomotiv sektörünü yakından ilgilendiren araç parçalarının ithalat denetimi tebliği bütün eleştirilerimize rağmen yayınlandı ve bu ay itibari ile yürürlüğe girdi. Buna göre özellikle araç lastiği ithalatında çok ağır zorlaştırmalar getirdiler. Ancak denetime tabi olan ara ürünler nihai ürünün üretimi ile kullanıldığı kapasite raporu ile kanıtlanır ise denetimden muaf olunacak. Bu konu ile alakalı uyarımızı ilgili bütün müşterilerimize yapmıştık.
  İlk 6 ayın en önemli olaylarından biride dolaşım ve menşe ispat belgelerinde online vize dönemi başlaması idi. Hatta Euro 1 lerin onayından sistemsel sıkıntıların olması nedeni ile Euro 1 lerde zorunluluk ertelenmişti. Bugün itibari ile Euro 1’ler de artık zorunlu olarak online vize edilecek. Buna göre artık işlemler biraz daha zahmetli ilerlese de evrakta sahteciliğin önüne geçildi ve daha tertipli bir iş akışı oluştu.
  Ayrıca 5. ayın sonunda getirilen kapsamlı vergi affı da gümrüklere ceza borcu olan birçok firma için çok büyük rahatlama oldu. Bütün bu bilgiler ışığında mevzuatlarımız biraz daha mükellef dostu olmaya başladı diyebiliriz.