Yönetmelik Değişikliği Son Durum

 • Yönetmelik Değişikliği Son Durum

  24 Mayıs’da çıkan yönetmelik değişikliği ile Avrupa topluluğundan ATR ile gelen eşyalar için artık fazladan menşe istenmeyeceğine hükmolunmuştu. Ardından Genel Müdürlük 27 Mayıs’da bir yazı yazarak BİLGE sisteminin risk kriterlerine göre menşe isteyebileceği ve bu durumda ibrazının zorunlu olduğunu duyurdu. 27’si itibari ile de düzenlenen bütün beyannamelerde sistem menşe istedi.
  24’ünde çıkan yönetmelik ile 2017/4 sayılı ihracaaçı beyanı kullanılmasına olanak sağlayan tebliğ de yürürlükten kaldırıldığı için artık menşe belgesi tamamen zorunlu hale geldi.
  Konu ile alakalı derneklerin itiraz etmesi üzerine akanlık yeni bir kolaylaştırma yapacağını belirtti. Bakanlık 30.05.2019 yani dün yazdığı yazı ile yalnızca 24’ü öncesi yapılan işlemlerde menşe aranmaması kolaylığını sağladı.

  Buna göre artık Avrupa’dan ürünler ATR’li bile gelse tarifede ek mali yükümlülük ya da ilave gümrük vergisi var ise menşe de almak gerekecek.

  Son yıllarda EMY ve İGV’ne tabi eşyaların sayısı hızla artığından dolayı her gelen eşya için peşinen menşe şahadetnamesi istemek de fayda var.