Varış Öncesi Gümrük İşlemleri

Varış Öncesi Gümrük İşlemleri

Genişletilip, kolaylaştırılması durumunda gümrüklerde devrim niteliğinde olabilecek yeni bir gümrük genel tebliği yayınlandı. Buna göre deniz yoluyla gelen eşyanın gümrüğü eşya yola çıktığında oluşan özet beyan numarası üzerinden açılabilecek. Yani Çin'den yola çıkacak bir eşyanın gümrüğü limana gelmeden bitirebilecek.

Ancak burada bazı muğlak durumlar oluşacaktır;

1 - Limanlar orijinal ordino olmadan limandan çıkışa izin vermiyor. Orijinal ordinonun temininde yine zaman kayıpları yaşanacak. Zaten bu tebliğden yararlanacak YYS sahibi firmaların beyannameleri direk kapanıyor. Bu durumda tek zaman kaybı ordino alımı olduğundan bu uygulama YYS sahibi firmalara çok fazla bir şey katmayacak.
2 - Diyelim ki ordino limanlarda istenmeyecek. Bu durumda Nakliyeci firmalar neye göre kendi alacaklarını garantiye alacak. Akreditif kullanılacak ticaretlerde gönderici nasıl alacağını garanti altına alacak. Uluslararası anlaşmalar, konvansiyonlar ve buna uygun olarak düzenlenen Türk Ticaret Kanununda konşimento karşılığı mal teslim edileceği hükmolunmuş. Bu durumda bu mekanizma nasıl .alışacak ?
3 - Ürün denetimi tebliğine tabi eşyalar için prosedür nasıl işleyecek. Gümrük yükümlülüğü kalkmış ancak gözetimi devam eden eşyalarda ne gibi bir prosedür izlenecek.
4 - Her halükarda kapanmış beyannameler kolcular ve muhafaza memurları tarafından yeniden incelenebilir, X-ray'e yönlendirilebilir muayenesi istenebilir. Memurların bu haklarını kullanmalarını kısıtlayacak her hangi bir mekanizma yok. Bu durum nasıl kontrol altına alınacak.

Tebliğ resmi gazete de yayınlandı ancak 90 gün sonra yürürlüğe girecek. Ayrıca tebliğin uygulanabileceği ürünleri Genel müdürlüğün belirleyeceği belirtilmiş.

Tebliğden yararlamak için bölge müdürlüklerinden özel bir izin almak gerekiyor. YYS sahibi firmalar izin almaksızın kullanabilecek

Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz.

Varış Öncesi Gümrük İşlemleri