Ek Mali Yükümlülük Son Gelişmeler

 • Ek Mali Yükümlülük Son Gelişmeler

  Bilindiği üzere ilk olarak 14.12.2017 tarihli ve 30270 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı akabinde 22.06.2018 tarih ve 30456 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Avrupa’dan gelen bir çok ürüne menşesine göre ek mali yükümlülük getirilmişti. Buna göre bu ürünler ATR kapsamında gelmesi halinde menşelerinin, ek mali yükümlülük uygulanıp uygulanmayacağı açısından menşelerinin tespit edilmesi gerektiği hükmme bağlanmıştı.

   
  Ekonomi Bakanlığından: 25.05.2018 tarihli ve 30431 sayılı tebliğinde ise bu tespitin ihracatçı beyanı yoluyla yapılabileceği hüküm olunmuştu ancak orijinal ıslak imzalı yada fotokopi olup olmayacağı konusunda bir husus yoktu ancak uygulamada fotokopi kabul olunuyordu.
  Bu güne kadar fotokopi olarak kabul edilen bu beyanlar AHL Gümrük Müdürlüğünün  ekte görüldüğü şekilde cama astıkları yazı ile artık kabul olunmayacağı ıslak imzalı ihracatçı beyanı istendiği duyuruldu. Bu duyuruyu diğer gümrüklerin de takip etmesi beklenmekte. 
  Buna göre Avrupa’dan ATR’li ürün getiren müşterilerimizin tamamının sevkiyatlarında menşe belgesi yada ihracatçı beyanı da istemeleri önemle tavsiye edilir… Bunlara alternatif olarak uzun dönem tedarikçi beyanı da sorunu çözecektir. 
  Detaylı bilgi için irtibata geçebilirsiniz.