Doğruer Gümrük Müşavirliği - Gündem

Doğruer Gümrük Müşavirliği - Gündem

Sanayi Kapasite Raporlarının Geçerlilik Süresi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu, Türkiye’de etkili olan Koronavirüs salgını nedeniyle üyelerinden ve Odalardan gelen talepler doğrultusunda; sanayi kapasite raporlarının geçerlilik sürelerinin yeniden uzatılması kararı aldı. Buna göre, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran 2020’de sona erecek olan sanayi kapasite raporlarının geçerlilik süreleri, 1 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Nisan, Mayıs ve Haziran 2020’de ilk defa yapılacak sanayi kapasite raporu başvuruları ve değişiklik zorunluluğu bulunan sanayi kapasite raporu başvuruları devam edecek.

Hariçte İşleme Rejimi Kapsamında Ek Süre Koronavirüs (KOVİD 19) salgını durumu Hariçte İşleme Rejimi kapsamında mücbir sebep olarak kabul edilmiş olup hariçte işleme izin belgelerine/izinlerine, en geç belge/izin süresi sonundan itibaren bir (1) ay içerisinde müracaat edilmiş olması halinde, 6 (altı) aya kadar ek süre verilmesi imkânı getirilmiştir. Söz konusu uygulama 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerli olacaktır.

Azerbaycan'a şırınga ihracat yapan firmalar dikkatine Azerbaycan'a ithal edilen şırıngalara uygulanan gümrük vergileri arttırılacak.Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulunun 17 Nisan 2020 tarih ve 141 sayılı Kararı ile "Azerbaycan Cumhuriyetinin gümrük tarife istatistik pozisyonu (GTİP), ithalat gümrük vergi oranları ve ihracat gümrük vergi oranları"nda yapılan değişiklikler yapılmıştır.

Elektronik A.TR ve menşe belgelerinin MEDOS gümrük vizesinde 24.04.2020 itibariyle ıslak imza atılmayacağı kararı alınmıştır.

21 Nisan 2020 tarih ve 2429 ve 2930 sayılı Kararlar ile “İthalat rejimi kararına ek kararlar” kapsamında Sanayi ürünlerinde 29. Fasıl ile 97. Fasıllar arasında yer alan 1.200 civarında ürüne %5,5 ile %40 arasında, Tekstil, konfeksiyon, deri, ayakkabı ve benzeri ürünlerde ise 2 bine yakın ürüne %8 ile %50 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergisi degisikligi yapilmistir.