ATR Dolaşım Belgelerinin Tasdik İşlemlerinin Elektronik Ortama Aktarılması

 • ATR Dolaşım Belgelerinin Tasdik İşlemlerinin Elektronik Ortama Aktarılması

  Bildiğiniz üzere daha önce TOBB’un Menşe İspat ve Dolaşım belgelerinin online vizesi için çalışma başlattığını bildirmiştik. Aynı şekilde geçenlerde Esenboğa Gümrük Müdürlüğü pilot bölge olarak seçildiğini ve denemelerin yapıldığını bildirdik.
  Akabinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da olayak müdahil olarak TOBB’un kuracağı online vize sistemini TPS sistemine dahil ederek iki onayı bir seferde alınılabileceği bir çalışma başlattı.
  Geçenlerde Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de, menşe ispat ve dolaşım belgelerinin, kurulan elektronik sistem üzerinden onaylanarak vize edileceğini belirterek, “Elektronik sistemle ihracatçıların zamandan ve bürokratik işlemlerden tasarruf ederek, hızlı ve etkili şekilde işlemleri yürütmesi sağlanacak.”ifadesini kullanması ve uygulamanın 14 Mayıs’ta A.TR Dolaşım Belgesi’nde, 28 Mayıs’ta ise diğer menşe ispat belgelerinde başlayacağını kaydetmesi dış ticaret açısından çok olumlu olduğunu söylemek isteriz.
  Yeni sisteme göre;

  “Mevcut sistemde ihracatçılar, menşe ve dolaşım belgelerinin düzenlenmesi için kağıt ortamında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) veya Türkiye İhracatçılar Meclisine (TİM) başvuruyor, manuel şekilde yapılan kontrollerin ardından, uygun bulunması halinde menşe ispat ve dolaşım belgeleri onaylanarak ihracatçıya veriliyordu. İhracatçının, belgenin karşı ülkede geçerli olabilmesi için aynı zamanda ihracat işlemini gerçekleştireceği gümrük idaresine giderek belgeyi vize ettirmesi gerekiyordu. Projenin hayata geçirilmesiyle menşe ispat ve dolaşım belgeleri, kurulan elektronik sistem üzerinden onaylanacak ve vize edilecek. İhracatçılar, temin etmek istedikleri belgeler için sistem üzerinden elektronik bir başvuru oluşturacak, belgelerin yine elektronik ortamda onaylanması ve vize edilmesinin ardından yazıcıdan dökümünü alabilecek.”