Bilgi Bankası

  Gümrük Müşavirliği Nedir?

  Gümrük müşavirliği ülkemizde kanunla kurulan ilk meslek olarak geçmektedir. Yetki ve görevleri kanun ile belirlenir.

  Devamı

  Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur?

  Gümrük müşaviri olabilmek için önce gümrük müşaviri yardımcısı olmanız gerekir çünkü, gümrük müşaviri olarak görev yapabilmek için iki yıl boyunca gümrük müşaviri yardımcısı olarak çalışmış olmak gere

  Devamı

  Gümrük Müşaviri Ne İş Yapar?

  Gümrük müşavirinin yaptığı iş kanunlarca şekillenmiştir. Öncelikle dış ticaret faaliyetlerinde bulunmak isteyen firmalara danışmanlık yaparlar.

  Devamı

  Gümrük Müşaviri Sınavı

  Gümrük müşaviri olmak için girilmesi gereken sınav tarihi ve başvuru şartları bir ay öncesinden açıklanmaktadır. Gümrük müşaviri sınavı ise iki aşamadan oluşmaktadır.

  Devamı

  Gümrük Müşavirinin Çalışma Alanları

  Gümrük müşavirlerinin çalışma alanları da kanunla belirlenmiştir. Buna göre gümrük müşavirinin ikamet ettiği adresin bağlı olduğu gümrük bölge müdürlüğü gümrük müşavirinin çalışma alanı kabul edilir.

  Devamı

  Dolaşım ve Menşe Belgeleri

  Dolaşım belgesi Herhangi bir gümrük birliği anlaşmasına istinaden birlik içerisinde eşyanın serbest dolaşımda olduğunu kanıtlayan belgedir.

  Devamı

  Dolaşım Belgeleri

  A.TR Dolaşım Belgesi satış, onay ve saklanmasına ilişkin işlemler Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Tarafından Bastırılan A.TR Dolaşım Belgesi Satış ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslar çerçevesinde

  Devamı

  Menşe İspat Belgeleri

  Genelleştirilmiş referanslar Sistemi (GPS) çerçevesinde bazı ülkeler tek taraflı olarak ülkemizden yaptıkları ithalatta gümrük vergisi indirimi uygulamaktadır.

  Devamı